
Endometrioos on naissuguhormoonist östrogeenist sõltuv haigus, mida iseloomustab endomeetriumi koe ebanormaalne kasv väljaspool emakat. Kuna tegemist on otseselt naissuguhormoonist östrogeenist sõltuva haigusega, on ravi nurgakiviks hormonaalne medikamentoosne ravi.
Medikamentoosne ravi
Endometrioosiga seotud sümptomite leevendamiseks on oluline diagnoosi püstitamine ning sobivaima raviskeemi koostamine lähtudes naise põhiprobleemist.
Valuvaigistid, eelkõige mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (NSAID), pakuvad hädavajalikku leevendust tugeva vaagnavalu korral, mis sageli selle haigusega kaasneb.
Hormoonravi, näiteks rasestumisvastased tabletid, progestiinid, GnRH-agonistid ja GnRH-antagonistid koos lisaraviga, aitavad reguleerida hormonaalseid kõikumisi ning pärssida endomeetriumi ning endometrioosikollete kasvu.
Rasestumisvastased tabletid ja progestiinid võivad aidata endometrioosi puhul tänu nende poolt menstruaaltsüklit mõjutavate hormoonide reguleerimisele, mille toimel õheneb emakaõõne limaskesta ehk endomeetriumi paksus. Lisaks väheneb endometrioosikollete aktiivsus, menstruatsiooni verehulk ning lüheneb veritsuse kestvus ja leeveneb valu.
GnRH-agonistid toimivad, blokeerides munasarjade östrogeeni tootmist, mis aitab kontrollida menstruaaltsüklit ja vähendada raskeid ning pikaajalisi menstruatsioone. Tavaliselt tekitavad GnRH-agonistid siiski menopausi sarnaseid kõrvaltoimeid ja neid ei saa kasutada pikaajaliselt.
GnRH-antagonistid koos lisaraviga on näidanud endometrioosiga seotud vaagnavalu leevenemist. GnRH-antagonistid aitavad vähendada ka muid haiguse sümptomeid. Neid ravimeid võib kasutada pikema aja jooksul kui GnRH-agoniste ja neil on tavaliselt vähem kõrvaltoimeid.
Lisaks on võimalike ravivalikutena esile kerkinud aromataasi inhibiitorid, mille sihtmärk on samuti vähendada endomeetriumi koe kasvu toitva östrogeeni tootmist.
Kirurgiline ravi
Mõnel juhul võib osutuda vajalikuks endometrioosikollete kirurgiline ravi. Operatsioon ei ole sageli lõplik lahendus endometrioosi ravis ning seda tuleb enamasti kombineerida hormonaalse raviga. Teie jaoks sobivaima ravivaliku ja -mahu saate otsustada koostöös oma arstiga.
Raseduse ja viljakusega seotud probleemid
Endometrioosiga naistel võib esineda raskusi rasestumisega, kuna haigus mõjutab naise reproduktiivorganeid. Haiguse kontrolli all hoidmine ning seeläbi fertiilsuse säilitamine on oluline aspekt endometrioosi ravis.
Endometrioosiga naistel võib olla vajalik viljatusravispetsialisti kaasamine raviprotsessi ning vajadusel kasutada rasestumiseks kehavälist viljastamist (IVF).